Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy
2.10.2023
Na první říjnový týden každoročně připadá Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy. Význam darování krevní plazmy bývá někdy veřejností podceňován, a to zejména ve srovnání s darováním plné krve. Oba typy odběrů však mají zcela srovnatelnou a nezastupitelnou roli při záchraně lidských životů.
„Krevní plazma se zpracovává buď pro tzv. klinické účely, kdy je pacientům aplikována během transfúze, nebo se z ní vyrábějí speciální léčivé přípravky tzv. krevní deriváty. Průměrně každý člověk za svůj život užije až 14 léčiv vyrobených z krevní plazmy,“ sdělila Mgr. Michaela Šimečková, vedoucí laboratoře AGEL Transfúzní služby.
„Odběr krevní plazmy u nás probíhá pomocí speciálního přístroje – separátoru. Plazmaferézou, tak se oddělení krevních složek nazývá, je dárci odebrána samotná plazma a krvinky jsou vráceny zpět. Celý proces probíhá v jednorázovém, sterilním, uzavřeném systému. Samotný odběr trvá přibližně 45 minut a dárci odebereme 650 – 750 ml dle tělesné váhy. Plazma se v lidském těle obnoví do 48 hodin. Odběr plazmy lze opakovat každých 14 dnů, tedy 2x měsíčně,“ vysvětlila MUDr. Naděžda Petřičová, vedoucí lékařka AGEL Transfúzní služby v Bruntále.
Léčiv vyrobených z darované plazmy je velmi mnoho. Používají se například při velkých krevních ztrátách, při vážných onemocnění ledvin a jater či v léčbě léčbě těžkých popálenin. Další léky jsou podávány pacientům
s těžkými infekcemi, při onkologických a při léčbě tzv. autoimunitních onemocněních. Nenahraditelná jsou léčiva při léčbě vrozené krvácivosti (hemofilie).
Důležitým faktorem při darování krve a krevní plazmy bez finanční kompenzace je motivace dárce. Finanční motivace podle odborníků zvyšuje riziko, že dárce zamlčí důležité údaje o svém zdravotním stavu.
„Bezpečí dárce a příjemce je pro nás nejvyšší prioritou. Český červený kříž i náš stát oceňuje bezpříspěvkové dárcovství krevní plazmy, stejně jako dárcovství plné krve. Jedině bezpříspěvkoví dárci mohou obdržet ocenění prof. MUDr. Jana Janského, medaile a plakety, udělované Českým červeným křížem a jsou pravidelně zváni na slavnostní předávání těchto ocenění,“ doplnila MUDr. Naděžda Petřičová, vedoucí lékařka AGEL Transfúzní služby v Bruntále.
„Pro všechny dárce plazmy, kteří se k nám na Transfúzku v tento týden objednají, máme připravené drobné poděkování,“ uzavřela Marcela Kučerková, referent marketingu AGEL Transfúzní služby a.s.
Pomáhat potřebným se dá různými způsoby. Například i dárcovstvím krevní plazmy. Dárcem krevní plazmy se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 60 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů. Legislativa nabízí čestným dárcům krve a plazmy bonusy jako možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy či uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3 000 korun za každý absolvovaný odběr. Zájemci o dárcovství se mohou objednat pomocí objednávkového systému nebo na bezplatné lince. AGEL Transfúzní služba v Šumperku: sumperk.odbery.agel.cz nebo na tel.: 800 300 600. AGEL Transfúzní služba v Bruntále: bruntal.odbery.agel.cz nebo na tel.: 800 300 900.
ZpětKontakt pro média
Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz
Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření
Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL