Co je to krevní plazma?
Co je to krevní plazma a k čemu se používá?
- krevní plazma je roztok především bílkovin, minerálů a enzymů, které vedle funkce tekutého prostředí pro krvinky plní také řadu dalších funkcí, například při přesunu vstřebaných živin, zástavě krvácení a zabezpečování imunity
- plazma získaná z odběrů krve a plazmaferéz se užívá ke klinickému použití pro pacienty s projevy krvácení, oběhovým šokem, jaterním selhání, popáleninách, nebo k výrobě krevních derivátů a očkovacích látek.
.
Co je plazmaferéza?
- je odběr krevní plazmy prováděný pomocí speciálních přístrojů – separátorů, přičemž buněčné složky krve jsou vráceny zpět do krevního oběhu dárce. Odebranou plazmu je možné použít k léčbě nemocných nebo jako nenahraditelnou surovinu ve farmaceutickém průmyslu při výrobě krevních derivátů.
Kdy a jak často mohu darovat krevní plazmu?
- pokud splňuji všechna kritéria pro dárcovství krve
- vážím více než 50 kg
- mám dobře dostupné žíly
- absolvoval/a jsem alespoň jeden běžný odběr plné krve v posledních 6 měsících bez komplikací
- krevní plazmu lze darovat častěji než celou krev, ne však častěji než 1x za 14 dnů
- maximální povolené množství je 25 litrů za rok
Jak probíhá odběr plazmy?
-
úvodní postup je stejný jako u odběru plné krve.
-
k odběru plazmy je dárce připojen na automatizovaný plazmaferetický separátor, který řídí průběh vlastního odběru plazmy.
-
odebrané množství plazmy je 650 - 750 ml, včetně odběru krevního vzorku na povinná vyšetření. Ztráta je automaticky nahrazena fyziologickým roztokem. Krevní plazma se v těle z pravidla obnoví do 48 hodin.
-
délka odběru se pohybuje mezi 30 a 60 minutami.
Je odběr krve pro dárce bezpečný?
-
samozřejmě ano, veškerý používaný zdravotnický materiál je jednorázový.
-
na transfúzním oddělení probíhají pravidelné mikrobiologické kontroly, nehrozí žádné riziko přenosu jakékoliv infekce na dárce krve.
-
před každým odběrem Váš aktuální zdravotní stav zhodnotí pověřený zdravotnický pracovník.
Informace pro dárce plazmy
K odběru plazmy plazmaferézou je nutné mít v posledních 6 měsících vyšetřené virové markery (HBsAg, HCV, HIV) a syfilis, které se vyšetřují automaticky při jakémkoliv druhu odběru.