Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

800 300 600 (Šumperk)
800 300 900 (Bruntál)

Informace pro dárce

Darovat plazmu až po škole či práci? V AGEL Transfúzní službě v Bruntále žádný problém!

24.5.2023

AGEL Transfúzní služba v Bruntále myslí také na dárce, kteří z jakýchkoliv důvodů nemohou nebo nechtějí chodit darovat v ranních hodinách. Poptávka po odběru krevní plazmy i v odpoledních hodinách roste, a proto AGEL Transfúzní služba v Bruntále nabídne v měsíci červnu dárcům plazmy hned tři čtvrteční odpolední termíny, a to 1., 15. a 29. června.

„Stačí se objednat přes online objednávkový systém a vybrat jeden z odběrových cyklů. Nabízíme odběry ve 13:00, 14:00 a v 15:00,“ sdělila Petra Balogová, vedoucí sestra AGEL Transfúzní služby v Bruntále, a připomněla, že i v případě odpoledního odběru se může zaměstnanec domluvit se svým zaměstnavatelem na čerpání placeného volna následující den.

Krevní plazma obsahuje látky nezbytně důležité pro zachování imunity a srážlivosti krve. V moderní medicíně má tak nezastupitelnou úlohu. Průměrně každý člověk za svůj život užije až 14 léčiv, vyrobených z krevní plazmy.

Zpracování krevní plazmy je dvojího způsobu. V první případě se plazma se zpracovává pro tzv. klinické účely, kdy je použita při transfúzi u pacientů např. při velkých krevních ztrátách, při vážných popáleninách, při onemocnění jater, při poruše srážení krve apod. Druhým případem je zpracování plazmy pro výrobu krevních derivátů, což jsou speciální léčivé přípravky. Ty pomáhají pacientům v případě onkologických onemocnění, při těžkých zánětlivých stavech, při léčbě autoimunitních onemocnění, při onemocnění ledvin, jater nebo při léčbě těžkých popálenin.

 „Odběr krevní plazmy u nás probíhá pomocí speciálního přístroje – separátoru. Plazmaferézou, tak se oddělení krevních složek nazývá, je dárci odebrána samotná lidská plazma a krvinky jsou vráceny zpět. Celý proces probíhá v jednorázovém, sterilním, uzavřeném systému. Samotný odběr trvá přibližně 45 minut a dárci odebereme 650 – 750 ml dle tělesné váhy. Plazma se v lidském těle obnoví do 48 hodin. Odběr plazmy lze opakovat každých 14 dnů, tedy 2krát měsíčně,“ doplnila Petra Balogová, vedoucí sestra AGEL Transfúzní služby v Bruntále.

AGEL Transfúzní služba i nadále hledá nové dárce krve a plazmy. Dárcem se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 60 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů. Kromě dárcovství krve a plazmy je možná v AGEL Transfúzní službě v Bruntále registrace do Českého národního registru dárců dřeně. Stačí se objednat na tel.: 800 300 900, nebo přes objednávkový systém: https://bruntal.odbery.agel.cz

Zpět