Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

800 300 600 (Šumperk)
800 300 900 (Bruntál)

Informace pro dárce

Bruntál hledá hrdiny, kteří chtějí pomoc zachránit lidský život. Hlásit se mohou v Nemocnici AGEL Podhorská

10.2.2022

Jednou ze zastávek náborové akce do Českého národního registru dárců dřeně se v úterý 22. února 2022 stane i město Bruntál. Zájemci se mohou hlásit sestřičkám z AGEL Transfúzní služby, registrace je rychlá a bezbolestná. Bruntálští tak mají možnost pomoci zachránit lidský život.

Ve vestibulu Nemocnice AGEL Podhorská v Bruntále bude od 9. do 12. hodiny probíhat nábor do Českého národního registru dárců dřeně. Zájemce přivítá koordinátorka Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD) a sestřičky z AGEL Transfúzní služby. Kdo může do Registru vstoupit a jak? Dárce musí být být ve věku 18 – 35 let, zdravý, musí vyplnit dotazník a nechat si vatovou tyčinkou odebrat vzorek slin z úst.

„Akci pořádáme, abychom upozornili na to, že Registr existuje a aby si lidé uvědomili, že pro některé nemocné je transplantace kostní dřeně poslední nadějí k vyléčení. Bez nových dobrovolníků není možné najít pro všechny nemocné správného dárce. Čím více dobrovolníků bude, tím větší šanci na vyléčení onkologičtí pacienti mají,“ představuje akci Marcela Kučerková, referent marketingu AGEL Transfúzní služby.

„Od rozhodnutí přidat se k nám často mladé lidi odrazuje strach z bolesti. Obavy jsou to ale zbytečné. Aktuálně existují dvě metody odběru kostní dřeně (krvetvorných buněk). Klasickou metodou je odsátí dřeně jehlou z kosti pánevní. Dárci pocit po tomto odběru přirovnávají k tomu, jako kdyby je někdo zezadu nakopl. Druhou novější metodou, jak můžeme krvetvorné buňky získat, je separací z krve. Je to velmi podobné darování plazmy, jen delší. Na obrázku vidíte, jak takový odběr v reálu vypadá. Žádná drasťárna, že ne? U tohoto typu odběru můžeme mluvit o ztrátě pohodlí na 3 až 4 hodiny. Prostě se nepoškrábete na nose, ale udělá to za vás hodná sestřička. A to za záchranu života stojí,“ sděluje s úsměvem MgA. Klára Conková, manažerka ČNRDD.

„Zájemci o vstup do Registru mohou přicházet i mimo pořádanou akci, a to každé úterý od 10. do 11. hodiny přímo do AGEL Transfúzní služby v Bruntále. Nové náběrové místo do Českého národního registru dárců dřeně jsme se zde rozhodli zřídit i kvůli tomu, že v době epidemie Covid výrazně ubylo nových dobrovolníků,“ doplnila Marcela Kučerková, referent marketingu AGEL Transfúzní služby.

„Běžně míváme kolem 10 000 nových dárců za rok, roky 2021 a 2020 (kdy jsme mohli naplno pracovat jen několik měsíců) jsme se propadli na čísla kolem 5000,“ upřesnila MUDr. Jana Navrátilová, vedoucí lékařka koordinačního centra ČNRDD.

Český národní registr dárců dřeně pomáhá již od roku 1992 po celé České republice nemocným s onkologickým onemocněním krve, zejména s leukémiemi a lymfomy, ale i s dalšími život ohrožujícími krevními chorobami. Hlavní oblastí podpory jsou dárcovství a transplantace krvetvorných buněk, výzkum a inovace lékařského vybavení. Přestože je v registru už přes 100 000 dobrovolníků, stále pro každého cca čtvrtého pacienta lékaři dárce nenajdou.

Zpět