Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

800 300 600 (Šumperk)
800 300 900 (Bruntál)

Informace pro dárce

Také AGEL Transfúzní služba se nově zapojuje do boje proti koronavirovému onemocnění

1.12.2020

AGEL Transfúzní služba je nově zapsána do seznamu středisek, které odebírají rekonvalescentní plazmu od dárců s prodělaným onemocněním Covid-19 veřejností známou také jako anti-covid plazma, která slouží k podpoře léčby pacientů s koronavirovým onemocněním v nemocnicích.

„Splnili jsme všechny podmínky Státního ústavu pro kontrolu léčiv pro odběr a zpracování této plazmy, takže již dnes můžeme přivítat dárce této plazmy,“ uvádí MUDr. Radan Volnohradský.

Na základní otázku, co je to anti-covid plazma, odpovídá pan Ing. Václav Kokeš, předseda představenstva AGEL Transfúzní služby: „Dárci, kteří prošli onemocněním Covid-19, mají v krvi vytvořené protilátky, které je možné pomocí odběru anti-covid plazmy předat pacientovi, u kterého toto onemocnění probíhá se silnými průvodními příznaky a je tak hospitalizován v nemocnici.“

Kritérií pro dárcovství anti-covid plazmy je několik. Základem je, že je dárce v dobrém zdravotním stavu, plně se vyléčil z onemocnění Covid-19 a splňuje běžné podmínky pro dárcovství. Pokud je dárcem žena, je důležité, aby dosud nebyla těhotná. „Odběr anti-covid plazmy probíhá ve stejném režimu jako běžný odběr plazmy. Dárci se tak nemusí bát delší doby odběru, nebo jiných komplikací. Již nyní se nám naši dárci ozývají s tím, že přijdou tuto anti-covid plazmu darovat, za což jim moc jménem naší transfúzní služby děkuji,“ uzavírá Ing. Václav Kokeš.

Dotazy ohledně dárcovství rekonvalescentní plazmy zodpoví dárcům pracovníci AGEL Transfúzní služby na bezplatné infolince na tel.: 800 300 600.

Zpět