Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Informace pro dárce

Navzdory koronaviru dárci krve a plazmy o tradiční Mikulášský odběr nepřijdou ani v Šumperku, ani v Bruntále

26.11.2020

Mikulášský odběr připravila AGEL Transfúzní služba v Šumperku a v Bruntále pro své dárce i v období koronavirové epidemie. Na šumperském odběrovém středisku se uskuteční ve čtvrtek 3. a v pátek 4. prosince. Mikulášský odběr bude určen nejen pro pravidelné dárce, ale také pro prvodárce. Ti, kdo se rozhodnou krev darovat, se však musí předem objednat.

„Nejjednodušší je objednat se k odběru online na webu transfúzní služby nebo telefonicky,“ informuje o nadcházející akci MUDr. Radan Volnohradský z AGEL Transfúzní služby. Cílem této akce je podle něj dárce motivovat a také jim za jejich aktivitu poděkovat. Mikulášský odběr, který se stal v Šumperku už tradicí, má nejen pomoci při získání nejcennější tekutiny potřebným, ale také naladit dárce i zdravotníky na předvánoční náladu.

„I letos se část personálu převlékne do mikulášských kostýmů a jak už je několik let tradicí, rozdáme dárcům i drobné dárky. Období epidemie koronaviru letos bylo a stále je náročné. Nejen pro zdravotníky, ale i další obyvatele a samozřejmě také pro dárce krve. Proto se je pokusíme aspoň na chvíli přivést na jiné myšlenky, zpříjemnit jim den a samozřejmě poděkovat za jejich ochotu darovat krev,“ poznamenal dále MUDr. Radan Volnohradský.

Pracovníci AGEL Transfúzní služby ujišťují dárce i potenciální zájemce o dárcovství, že se k odběru rozhodně nemusí obávat přijít. Pro zajištění odběrů krve a plazmy bez omezení zpřísnilo odběrové centrum hygienická opatření, která jsou nutná pro maximální ochranu dárců a zaměstnanců. „Změnili jsme způsob objednávek na odběry tak, abychom zabezpečili, že v odběrových centrech bude možné dodržet bezpečnostní rozestupy a občerstvení po odběru si dárci odnášejí s sebou domů. Stejně jako je to v dalších zdravotnických zařízeních, i u nás je vstup povolen pouze dárcům a zájemcům o dárcovství. Riziko nákazy snižujeme i bezkontaktním měřením tělesné teploty všem zaměstnancům přicházejícím do budov odběrových center,“ uvedl odborný zdravotnický pracovník Mgr. Renata Wasserburgerová.

Zároveň informovala o pravidlech, která se týkají dárcovství krve a plazmy v případě prokázání pozitivity na koronavirové onemocnění: „Darovat krev nebo plazmu je možné již po 14 dnech od uzdravení z koronavirového onemocnění, to znamená po odeznění všech příznaků nebo 1 měsíc od pozitivního PCR testu. Dárce, kterému byla nařízena karanténa, k nám může přijít hned po jejím ukončení. Dárci také nesmí zapomenout, že hlavním předpokladem k dárcovství je dobrý zdravotní stav,“ sdělila Mgr. Renata Wasserburgerová a dodala: „I v období mimo epidemie má dárce povinnost do týdne od odběru informovat transfúzní službu v případě infekčního onemocnění. Veřejnost se tedy nemusí ničeho obávat.“

Dotazy ohledně dárcovství krve zodpoví pracovníci AGEL Transfúzní služby na bezplatné infolince

odběrového střediska Šumperk na tel.: 800 300 600

odběrového střediska sídlícího v Nemocnici AGEL Podhorská v Bruntálu na tel.: 800 300 900

Zpět