Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

800 300 600 (Šumperk)
800 300 900 (Bruntál)

Informace pro dárce

Navzdory koronaviru dárci krve a plazmy o tradiční Mikulášský odběr nepřijdou ani v Šumperku, ani v Bruntále

26.11.2020

Mikulášský odběr připravila AGEL Transfúzní služba v Šumperku a v Bruntále pro své dárce i v období koronavirové epidemie. Na šumperském odběrovém středisku se uskuteční ve čtvrtek 3. a v pátek 4. prosince. Mikulášský odběr bude určen nejen pro pravidelné dárce, ale také pro prvodárce. Ti, kdo se rozhodnou krev darovat, se však musí předem objednat.

„Nejjednodušší je objednat se k odběru online na webu transfúzní služby nebo telefonicky,“ informuje o nadcházející akci MUDr. Radan Volnohradský z AGEL Transfúzní služby. Cílem této akce je podle něj dárce motivovat a také jim za jejich aktivitu poděkovat. Mikulášský odběr, který se stal v Šumperku už tradicí, má nejen pomoci při získání nejcennější tekutiny potřebným, ale také naladit dárce i zdravotníky na předvánoční náladu.

„I letos se část personálu převlékne do mikulášských kostýmů a jak už je několik let tradicí, rozdáme dárcům i drobné dárky. Období epidemie koronaviru letos bylo a stále je náročné. Nejen pro zdravotníky, ale i další obyvatele a samozřejmě také pro dárce krve. Proto se je pokusíme aspoň na chvíli přivést na jiné myšlenky, zpříjemnit jim den a samozřejmě poděkovat za jejich ochotu darovat krev,“ poznamenal dále MUDr. Radan Volnohradský.

Pracovníci AGEL Transfúzní služby ujišťují dárce i potenciální zájemce o dárcovství, že se k odběru rozhodně nemusí obávat přijít. Pro zajištění odběrů krve a plazmy bez omezení zpřísnilo odběrové centrum hygienická opatření, která jsou nutná pro maximální ochranu dárců a zaměstnanců. „Změnili jsme způsob objednávek na odběry tak, abychom zabezpečili, že v odběrových centrech bude možné dodržet bezpečnostní rozestupy a občerstvení po odběru si dárci odnášejí s sebou domů. Stejně jako je to v dalších zdravotnických zařízeních, i u nás je vstup povolen pouze dárcům a zájemcům o dárcovství. Riziko nákazy snižujeme i bezkontaktním měřením tělesné teploty všem zaměstnancům přicházejícím do budov odběrových center,“ uvedl odborný zdravotnický pracovník Mgr. Renata Wasserburgerová.

Zároveň informovala o pravidlech, která se týkají dárcovství krve a plazmy v případě prokázání pozitivity na koronavirové onemocnění: „Darovat krev nebo plazmu je možné již po 14 dnech od uzdravení z koronavirového onemocnění, to znamená po odeznění všech příznaků nebo 1 měsíc od pozitivního PCR testu. Dárce, kterému byla nařízena karanténa, k nám může přijít hned po jejím ukončení. Dárci také nesmí zapomenout, že hlavním předpokladem k dárcovství je dobrý zdravotní stav,“ sdělila Mgr. Renata Wasserburgerová a dodala: „I v období mimo epidemie má dárce povinnost do týdne od odběru informovat transfúzní službu v případě infekčního onemocnění. Veřejnost se tedy nemusí ničeho obávat.“

Dotazy ohledně dárcovství krve zodpoví pracovníci AGEL Transfúzní služby na bezplatné infolince

odběrového střediska Šumperk na tel.: 800 300 600

odběrového střediska sídlícího v Nemocnici AGEL Podhorská v Bruntálu na tel.: 800 300 900

Zpět