Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Informace pro dárce

Odběrové středisko Transfúzní služby AGEL v Bruntále odmění dárce při Valentýnském odběru

10.2.2020

Svatý Valentýn bývá svátkem láskyplných gest. Tím největším dárkem, který však můžete druhým dát, je dar krve - dar života. Letošní svátek oslaví Valentýnskými odběry i dárci krve z Bruntálska, a to ve čtvrtek 13. února a v pátek 14. února na odběrovém středisku Transfúzní služby v Bruntále, která je členem skupiny AGEL. Ať přijde nový nebo stávající dárce, sám nebo ve dvojici, vždy obdrží dárek. U stálých dárců je potřeba se k odběru předem objednat, prvodárcům stačí dorazit.

Čokoládové srdce z Velkolosinských pralinek pro každého a pro dvojice dokonce láhev vína jsou připraveny na odběrovém středisku Transfúzní služby v Bruntále pro ty, kteří přijdou darovat krev nebo plazmu během Valentýnských odběrů ve čtvrtek 13. února a v pátek 14. února. „Dárci k nám přichází s různou motivací. Někdy je přivede zvědavost vyzkoušet si dárcovství, jindy dorazí jako podpora blízkého, kamaráda nebo rodinného příslušníka. Ať už jsou důvody jakékoliv, vždy jim bude odměnou záslužný pocit z dobrého skutku a pomoci druhým, který je o to silnější, když se sdílí s partnery, blízkými, kamarády či kolegy,“ říká MUDr. Jana Vaštíková, lékařka odběrového střediska Transfúzní služby AGEL v Bruntále. Zájemci se mohou k Valentýnským odběrům krve a plazmy přihlásit telefonicky na čísle 724 612 667 nebo emailem na adrese evidence.bruntal@tsl.agel.cz.

Valentýnské odběry mají už svou tradici a cílí především na dvojice s myšlenkou, že společné darování dva lidi sblíží. Pravidelný dárce si navíc může přivést nového parťáka a sám mu být oporou. „Prvodárce může mít určité obavy a strach z neznáma, které mu pomůže rozptýlit dobrá společnost. Tyto akce jsou zpestření, které si dárci oblíbili a své pohodlí mění za ušlechtilý čin, čehož si velmi vážíme. Loni jsme na Sv. Valentýna přivítali 36 dárců krve a 16 dárců plazmy. Věřím, že letos bude bilance mezi svátečními dárci stejně uspokojivá a že si stávající dárci přivedou své parťáky,“ slibuje si MUDr. Jana Vaštíková s tím, že zájemci zpravidla bezezbytku naplní kapacitu odběru.

Dárcem krve se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 60 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů. V rámci bezpříspěvkového dárcovství krve je dárce vyšetřen lékařem a jeho krev se testuje na přítomnost několika povinných infekčních markerů. Legislativa nabízí dárcům krve bonusy jako možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy či uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3000 korun za každý absolvovaný odběr.

 

 

 

Zpět