Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

800 300 600 (Šumperk)
800 300 900 (Bruntál)

Informace pro dárce

Za plazmu získali dárci Transfúzní služby v soutěži novou LCD televizi

4.12.2018

„Daruj plazmu, vyhraj LCD televizor“, hlásala od května do konce listopadu soutěž Transfúzní služby, člena skupiny AGEL. Do soutěže se mohli zapojit dárci krevní plazmy v Šumperku i Bruntále a dva z nich se nakonec stali šťastnými majiteli nových televizních obrazovek. Z Transfúzní služby Šumperk si ji odnesl Libor Vepřek ze Šumperka, z odběrového střediska v Bruntále paní Renata Nová z Rýmařova.

„Darování plazmy má v moderní medicíně nezastupitelnou roli při záchraně lidských životů. Všech dárců si vážíme a jsme za ně rádi. Jako poděkování i motivaci pro ně jsme vyhlásili soutěž, do které se mohli zapojit všichni, kteří darovali plazmu na našem odběrovém místě v Šumperku či v Bruntále od pondělí 7. května do pátku 30. listopadu a vypsali slosovatelnou přihlášku,“ uvedla Mgr. Markéta Stržínková, referentka marketingu a PR Transfúzní služby.

Do soutěže, která probíhá na Transfúzní službě již poněkolikáté, se v letošním roce zapojilo celkem 112 dárců plazmy ze Šumperka a 109 dárců plazmy z Bruntálu. Losování vítězů proběhlo v pondělí 3. prosince a šťastnými výherci nových televizí se stala paní Renata Nová z Rýmařova, která má na svém kontě již 95 odběrů, a pan Libor Vepřek ze Šumperka, který přišel darovat krevní plazmu již 112 krát.

Význam darování plazmy bývá někdy neinformovanou veřejností podceňován, a to zejména ve srovnání s darováním krve. Krevní plazma je ale stejně tak důležitá, obsahuje látky nezbytné pro zachování imunity a srážlivosti krve. Plazma se zpracovává buď pro klinické účely, kdy je pacientům aplikována během transfúze, nebo se z ní vyrábějí speciální léčivé přípravky, takzvané krevní deriváty.

K odběru plazmy na Transfúzní službě je nutné se předem objednat. V Šumperku do centra v ulici B. Němcové 1006/22 na číslech 583 333 814 nebo 583 333 815, v Bruntále pak do centra v Nádražní ulici 29 na čísle 554 700 660. V Šumperku je možné darovat plazmu dle objednání každý pracovní den, v Bruntále od pondělí do čtvrtku, opět dle objednaného času.

Plazmu darují opakovaní dárci, a to pomocí speciálního přístroje - separátoru. Dárci je odebráno 650 nebo 750 ml, dle jeho tělesné hmotnosti. Odběr trvá v průměru 40 minut, kdy krev putuje do separátoru, plazma je oddělena od červených krvinek, které se pak i s ostatními složkami krve vrací zpět do dárcova krevního oběhu. Při odběru větším než 750 ml je ztráta plazmy kompenzována dodáním adekvátního množství fyziologického roztoku.

Plazma se pak po odběru musí rychle zmrazit na teplotu -80 °C, aby nebyly poškozeny faktory důležité pro zachování srážlivosti krve. Následně se skladuje při teplotě -25 °C nebo nižší. Uvolněna pro léčbu pacientů může být až po šestiměsíční karanténě a negativním výsledku testů na žloutenku B a C, HIV či syfilis. Doba použitelnosti “klinické plazmy“ je 36 měsíců od data odběru. Plazma bývá používána buď pro přímé transfuze, anebo pro výrobu krevních derivátů, tj. speciálních léčivých přípravků.

Zpět