Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

800 300 600 (Šumperk)
800 300 900 (Bruntál)

Informace pro dárce

Transfúzní služba v Bruntále nabídne nově i odpolední termíny odběrů plazmy

17.8.2017

Brzké ranní vstávání kvůli dárcovství plazmy bude pro zájemce z Bruntálska již brzy minulostí. Transfúzní služba, člen skupiny AGEL, totiž vyslechla přání svých dárců a již od září nabídne možnost odpoledních termínů odběrů na základě objednávky. Půjde o odběry krevní plazmy, a to ve vybraných středečních termínech.

„Řada dárců se na nás obracela s prosbou o odpolední termíny odběrů plazmy, na které by mohli přicházet například až po pracovní době, bez nutnosti žádat o volno. Rozhodli jsme se jim proto vyjít vstříc a od září nabídneme zájemcům i odpolední odběry,“ říká MUDr. Marie Urbánková, primářka Transfúzní služby, s tím, že vítáni jsou jak pravidelní dárci, tak prvodárci.

„Starší pravidelní dárci plazmy odcházejí a mladí bohužel nepřicházejí. Každý rok takto celorepublikově odejde zhruba deset procent dárců, kteří chybí,“ dodává Marie Urbánková. Nabídka odpoledních odběrů plazmy proto cílí právě na tyto mladé a pracovně vytížené zájemce, kterým ranní termíny odběrů nevyhovují.

Nejbližší odpolední odběry plazmy proběhnou na odběrovém středisku Bruntál ve středu 6. září, a to od 12:30 do 16 hodin. Zájemce se ale musí předem telefonicky objednat na čísle 554 700 660 nebo 724 612 667. Samotný odběr pak trvá jen několik desítek minut a druhým lidem v krizové situaci může zachránit život.

Dárcem plazmy se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 60 let, přičemž vhodnost dárce je ještě vždy individuálně posuzována zdravotnickým personálem. „S sebou k odběru potřebuje každý zájemce jen občanský průkaz a kartičku pojišťovny. Před samotným odběrem je pak dobré se doma lehce najíst, nechodit tedy na lačno, jak se občas prvodárci mylně domnívají a dodržet dostatečný příjem tekutin,“ uzavírá Marie Urbánková.

Výhodami darování krve je přitom v současnosti nejen dobrý pocit z ušlechtilého skutku, ale také možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy, proplacené jízdné, lékařské vyšetření, vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení nebo odpočet ze základu daně z příjmu.

 

 

Zpět