Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, nejúspěšnějšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

800 300 600 (Šumperk)
800 300 900 (Bruntál)

Informace pro dárce

Transfúzní služba Šumperk ocenila své nejaktivnější dárce

14.6.2017

Nejaktivnější dárce krve a krevní plazmy dnes odpoledne ocenila Transfúzní služba Šumperk společně se zástupci města Šumperk. Celkem 14 mužů v uplynulých letech a desetiletích darovalo přinejmenším dvěstěkrát svou krev či plazmu. Zatímco někteří překonali hranici dvou set odběrů jen těsně, rekordman ze čtrnáctky hrdinů, pan Václav Vondrouš, přišel darovat krev či plazmu celkem 296krát.

Čtrnáctku dárců krve a krevních složek, kteří na Šumpersku darovali krev více než dvěstěkrát, tvoří konkrétně Karel Bartošík, Jiří Csölle, Vlastislav Čulík, Dušan Demeter, Pavel Heincl, Roman Kadlec, Jiří Koutný, Stanislav Krpec, Vít Kubíček, Vojtěch Odstrčil, Vratislav Prokop, Miroslav Valenta, Petr Valko a Václav Vondrouš. Ti všichni chodí dobrovolně darovat vzácnou tekutinu desítky let.

„Kdy jsem krev daroval poprvé, to si už nevzpomínám, může to být nějakých dvacet let. Přišlo mi to jako správná věc, udělat něco pro druhé lidi, darovat něco, co se nedá nahradit,“ říká sedmapadesátiletý vodoinstalatér Jiří Koutný ze Zábřehu, který má na svém kontě 220 odběrů krve či plazmy. Šumperský rekordman v počtu odběrů, Václav Vondrouš, pak daruje krev či krevní složky už dokonce čtyři dekády. „Poprvé jsem daroval krev ještě před vojnou, bylo mi okolo osmnácti let. Pak už to tak nějak zůstalo,“ komentuje skromně jednašedesátiletý servisní technik ze Šumperka, který přišel dobrovolně darovat vzácnou tekutinu 296krát.

Rekordmany, kteří se dostavili k odběru více než dvěstěkrát, se rozhodla Transfúzní služba Šumperk spolu s městem Šumperk ocenit a na středu 14. června připravila slavností setkání s kulturním programem, pohoštěním i dárky. Termín akce přitom nebyl nijak náhodný. 14. červen je totiž Světovým dnem dárců krve.

„Během slavnostního odpoledne zaznělo vystoupení žáků základní umělecké školy v Šumperku, přichystány byly také věcné ceny v podobě poukazů na rekreaci, které od nás všichni příchozí dárci dostali jako poděkování,“ prozrazuje primářka Transfúzní služby Šumperk MUDr. Marie Urbánková. Zájemci o darování krve či plazmy na Transfúzní službě Šumperk jsou přitom podle jejích slov stále vřele vítáni. Objednat se mohou telefonicky na čísle 724 612 674 nebo emailem na adrese evidence.spk@tsl.agel.cz.

Dárcem krve se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 60 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů. Bezplatné dárcovství krve přitom dává nejenom dobrý pocit z ušlechtilého skutku, ale také zahrnuje lékařské vyšetření a znamená možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy, získat vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení, a uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 2000 korun za každý absolvovaný odběr. „Jsme rádi za každého nového dárce, který se přidá do našich řad. Obecně ale oceníme i jakoukoliv jinou formu pomoci, například propagaci dárcovství krve - ať už mezi spolupracovníky, rodinnými příslušníky, nebo přáteli. Takto nám mohou pomoci například i ti, kteří sami darovat krev nemohou,“ uzavírá MUDr. Marie Urbánková.

 

 

Zpět